JAK VÉST POHOVOR ONLINE?

Poradna

Současná pandemie koronaviru narušila pracovní zvyklosti personalistům i firmám, zejména co se týká výběrových řízení. Všichni se museli rychle adaptovat a naučit se zvládat vedení online pohovorů stejně kvalitně, jako to zvládali za „normálních okolností“. Pokud patříte mezi personalisty nebo zaměstnavatele a zatím se vám vedení pohovorů přes videocally neosvědčilo, máme pro vás pár tipů, díky kterým zvládnete online pohovor na jedničku.

1. Důkladná příprava je základ

Ještě před tím, než se samotný online pohovor uskuteční, seznamte uchazeče o jeho průběhu. Ne všichni jsou na virtuální výběrové řízení zvyklí, a proto je dobré vše podstatné vysvětlit předem. Do souhrnného e-mailu také dejte odkaz na platformu (Zoom, Google Hangout či Skype) a přidejte případně krátký manuál, jak se připojit.

2. Představte sebe i firmu

Při hovoru se nalaďte na dobrou vlnu. A můžete s úsměvem začít! Sdělte uchazeči informace o sobě i o firmě, kterou zastupujete. Úvodní část je důležitá také pro uvolnění atmosféry, proto buďte co nejvíce uvolnění a nebojte se zavtipkovat.

3. Na řadu přichází otázky

Uchazeče jste si při začátku online pohovoru pěkně uvolnili? Skvělé. Nastává čas na otázky. Vždy si otázky raději předem sepište na papír a případně se během konverzace doptávejte. Dejte uchazeči vždy dostatek času, ať si odpověď může v klidu rozmyslet.

4. Dejte uchazeči prostor

Už jste se zeptali na všechny otázky? Přenechte tedy vedení online pohovoru uchazeči a dejte mu prostor pro jeho dotazy. Lépe poznáte, jak velký zájem o nabízenou pozici má a jak důkladnou přípravu si před výběrovým řízením udělal.

5. Na závěr vše zopakujte

Než zavěsíte, nezapomeňte na konci hovoru shrnout důležité informace. A také uchazeči sdělte, jaké kroky budou po tomto hovoru následovat – zda dostane zadání na vypracování, kdy se mu ozvete s finálním rozhodnutím a tak dále.

Na co si dát pozor při online pohovoru? Sepsali jsme vám ještě pár bodů.

  • Slušně se oblečte, i když sedíte ve svém obývacím pokoji.
  • Také vybírejte pečlivě prostor, který bude vidět na kameře.
  • Myslete na osvětlení. Sedněte si nejlépe naproti oknu.
  • Zkontrolujte si při sdílení obrazovky, že máte zapnutý režim nerušit.
  • Vyhněte se podnětům, které mohou uchazeče rozptylovat.
  • Neskákejte si vzájemně do řeči.
  • Technika může občas zaskočit. Připravte si náhradní plán, kdyby vypadl internet – máte na uchazeče telefonní číslo?