Jak se ucházet o práci – důležité kroky
Získání nové práce může být občas oříšek. Proto je dobré se před ucházením o vysněnou pracovní pozici zamyslet, jaké kroky při hledání práce zvolit.
Víte, jakou pracovní pozici hledáte?
Nejdůležitějším krokem už na začátku by mělo být vaše rozhodnutí o budoucí kariéře. Pracovní pozice volte podle – vzdělání, kvalifikaci, certifikací a zkušeností. Anebo „jen“ podle toho, co chcete dělat. Nikdo neříká, že s vysokoškolským titulem nemůžete aranžovat květiny. Každopádně je dobré rozumně zvážit své dovednosti a zapřemýšlet nad tím, která pracovní pozice bude pro vás ta nejlepší.
Rešerši věnujte dostatek času
Hledat zaměstnání, brigádu či práci můžete v zásadě dvěma způsoby – vlastními silami nebo spoluprací s odborníky. Pokud hledáte práci na vlastní pěst, čeká vás pročítání inzerce, zveřejnění vlastní inzerce na pracovních internetových serverech, poptávání u známých a podobně. Výhodou svěření se do péče profesionálů – tedy personální agentury je méně práce pro vás. Personální agentura má široký přehled o situaci na trhu práce a o možnostech vašeho uplatnění, které vám na osobním pohovoru odprezentuje.
A co když máte vybranou vysněnou firmu?
Najděte si reference a zkušenosti od zaměstnanců, zajímejte se o firemní kulturu a život ve firmě. A nebojte se napsat jejich HR oddělení i v případě, že aktuálně volné pozice neinzerují. To, že nemají vypsanou pozici neznamená, že se na vás nemůže usmát štěstí.
Připravte si dokumenty
Nezapomeňte se důkladně připravit. Máte aktualizovaná všechna data ve svém CV? Pokud jste svůj životopis otevřeli naposledy před 10 lety, doporučujeme jeho obnovu. Vyplatí se mít strukturované a přehledné CV, kde uvedete všechny důležité informace o své kariéře.
Dalším dokumentem, který se vám při hledání práce nejspíše nevyhne, je motivační dopis. Některé firmy ho vyžadují, některé ne. I když ale v inzerátu motivační dopis není vyžadován, doporučujeme, abyste o sobě i tak napsali pár vět na úvod, působí to vždy mnohem lépe než strohé zaslání životopisu.
Také si před hledáním práce doporučujeme vytvořit profil na sociální síti LinkedIn.
Něco málo k sociálním sítím
Zmínili jsme sociální síť LinkedIn, musíme zmínit i ostatní. Pokud se ucházíte o pracovní pozici, ke které se hodí přiložit i sociální sítě na ukázku (máte tam své portfolio, spravujete profily různých značek atd.), určitě je můžete vložit do CV nebo k motivačnímu dopisu.
Věřte, že personalisté si vaše sociální sítě prochází, takže pokud nechcete, aby viděli vaše soukromé fotky, které nejsou určeny pro cizí oči, změňte si nastavení soukromí.
Zajistěte si reference
Máte seznam lidí, které byste požádali o referenci? Nemáte? Tak směle do toho. Referenci na vaši práci vám může dát kdokoli – váš zaměstnavatel, kolega, zákazník či vysokoškolský profesor. Vyrábíte například dřevěné výrobky? Skvělé. Poproste své zákazníky o referenci na vaši práci a přidejte je k CV a motivačnímu dopisu.
Buďte připraveni na pozvání k pohovoru
Našli jste si inzerát, poslali své CV i motivační dopis a dostali jste pozvání k pohovoru? První úspěch máte za sebou. Domluvte si s personalistou konkrétní termín setkání a mezitím si projděte několik dobrých tipů, jak se připravit k pohovoru . A zjistěte si o dané firmě co nejvíce informací, ať vás nic nepřekvapí.
A co když vás nepřijali? Nic se neděje. I tak poděkujte za účast při výběrovém řízení a zeptejte se případně na zpětnou vazbu, co byste do budoucna mohli na svém projevu (ať už písemném či mluveném) zlepšit. Plno firem vám dnes dokáže dát konstruktivní feedback.